آرمیتا کلینیک -کلینیک سلامت و تناسب اندام

ونوستات داروی کاهش وزن

 

ونوستات داروی کاهش وزن

ونوستات یا اورلیستات دارویی است که از طریق ایجاد اختلال در هضم و جذب چربی ها به کاهش وزن کمک می کند. در روده آنزیمی به نام لیپاز وجود دارد. این آنزیم که توسط پانکراس (لوزالمعده) تولید می شود چربی های موجود در غذا را شکسته و قابل جذب می کند. اورلیستات از طریق بلوکه کردن عملکرد این آنزیم از جذب تقریبا" 25 درصد چربی غذا جلوگیری کرده و این چربی های جذب نشده از طریق مدفوع دفع می شوند. FDAدر سال 1999 تجویز اورلیستات را تصویب نمود.

موارد تجویز:

برای کاهش وزن، اورلیستات با یک رژیم کم کالری توصیه می شود. همین طور این دارو برای جلوگیری از افزایش مجدد وزن و حفظ وزن کاهش یافته هم توصیه می شود. کاندیدهای درمان با اورلیستات بیماران چاق با نمایه توده بدن بیش از kg/m2 30هستند. البته در صورتی که دیگر فاکتورهای خطر آترواسکلروز (گرفتگی عروق) مثل فشارخون بالا، دیابت ، کلسترول و تری گلیسیرید بالا و... وجود داشته باشند این شاخص بین 27 تا 30 در نظر گرفته می شود. بر پایه مطالعات علمی انجام شده، با مصرف اورلیستات به مدت 6 ماه تا یک سال، میانگین کاهش وزن حاصله تقریبا" 5 تا 6 کیلوگرم خواهد بود.

دز مصرف:

مقدار دز توصیه شده اورلیستات (زنیکال) روزانه 3 عدد کپسول 120 میلی گرمی است و زمان مصرف آن حین صرف غذا یا یک ساعت بعد ازغذاست. غذاهای بدون چربی نیاز به مصرف این دارو ندارند و مصرف بیش از این مقدار نیز منافع بیشتری نشان نداده است.

برخی ویتامین ها برای جذب به چربی ها متصل می شوند.(ویتامین A،D، E، Kو بتا کاروتن) با دریافت اورلیستات در جذب این ویتامین ها اختلال ایجاد شده و در نتیجه این ویتامین ها در مقادیر بیشتری به همراه چربی از طریق مدفوع دفع می شوند. بنابراین بیماران برای اطمینان از جذب کافی این ویتامین های محلول در چربی (fat soluble) باید از مکمل استفاده کنند و زمان مصرف آن را طوری تنظیم کنند که حداقل 2 ساعت قبل یا چندین ساعت بعد از مصرف اورلیستات باشد تا این ویتامین ها مثل ویتامین های موجود در غذا تحت تأثیر این دارو قرار نگرفته و دفع نشوند.

تداخلات داوریی:

تأثیر رقیق کنندگی خون داروی وارفارین (کومادین) به مقدار ویتامین kدر بدن بستگی دارد و این ویتامین یکی از ویتامینهایی است که در هنگام جذب به چربی ها متصل می شود. بیماران دریافت کننده وارفارین که شروع به مصرف اورلیستات کرده اند باید میزان لختگی خونشان به دقت پایش شود چرا که اورلیستات باعث کاهش سطح ویتامین kو افزایش تأثیرات وارفارین می شود و خونریزی های غیر معمولی به سبب این فرآیند ایجاد می شود. هیچ مدرکی در رابطه با کمبود ویتامین kدر بیمارانی که اورلیستات می گیرند گزارش نشده است.

وقتی اورلیستات و لووتیروکسین با هم ترکیب شوند هیپوتیروئیدیسم (کم کاری تیروئید) بروز می کند. بیماران تحت درمان با اورلیستات و لووتیروکسین جهت تغییرات در عملکرد تیروئید باید به دقت پایش شوند و این 2 دارو با فاصله زمانی حداقل 4 ساعته مصرف شود.

دوران بارداری: ایمنی دریافت اورلیستات در طی دوران بارداری به اثبات نرسیده است.

دوران شیردهی : ترشح اورلیستات به درون شیر هنوز شناخته شده نیست و بنابراین بهتر است در این دوران مصرف نشود.

تأثیرات جانبی:

نفخ، حرکات فزاینده ی روده، مدفوع چرب، دل درد یا احساس ناراحتی در ناحیه شکم، نیاز به دفع فوری مدفوع و ناتوانی در کنترل آن و بثورات پوستی شایعترین اثرات استفاده از این دارو هستند. بین 1 در 250 و 1 در 70 بیمار یک یا بیش از یک علامت را در اولین سال استفاده تجربه کرده اند. معمولا" اثرات جانبی در طی 3 ماهه اول از شروع درمان بروز می کنند. در تقریبا" نیمی از بیماران اثرات جانبی ظرف 1 تا 4 هفته برطرف می شوند اما در برخی دیگر تا 6 ماه یا بیشتر ادامه پیدا می کنند. برای کاهش وقوع این تأثیرات وعده های غذایی نباید بیش از 30 درصد چربی داشته باشند چرا که این چربی ها هستند که علت اصلی این علائمند. ممکن است در بیماران با سابقه سنگهای کلیوی اگزالاته دریافت اورلیستات میزان اگزالات ادرار را بالا برده و خطر سنگهای کلیوی افزایش پیدا کند.