آرمیتا کلینیک -کلینیک سلامت و تناسب اندام

تغذیه و طب مکمل در درمان اگزما

تغذیه و طب مکمل در درمان اگزما


اگزما، که درماتیت نیز نامیده می شود، لکه خارش دار پوستی همراه تاول است که پس از باز شدن خشک و برجسته می شود. این بیماری علاج قطعی ندارد ولی درمان منجر به راحتی و جلوگیری از انتشار آن می شود.
علایم و نشانه ها
. خارش
. قرمزی
. تاول
. خشکی ترشحات
. تورم
. تراوش
. پوسته ریزی
علت
. آلرژی به گیاهان، مواد شیمیایی، غذاها
. کمبود های ویتامینی و معدنی
. اختلالات فیزیکی با روانشناختی خاص
پزشک معالج پوست را از نظر جوش معاینه خواهد کرد. پرسش در مورد استرس در طول زندگی ، رژیم غذایی ، داروهای مصرفی و مواد شیمیایی یا سایر مواد مورد مواجهه در محل کار انجام خواهد شد تا علت بثورات مشخص گردد.
درمان
پزشک معالج ممکن است جهت تخفیف خارش و خشکی پوست کرم پوستی تجویز کند. موارد زیر نیز توصیه می گردد:
. پرهیز از آنچه که پوست را تحریک می کند.
. اجتناب از الکل و دخانیات
. پرهیز از ماندن طولانی در آفتاب
درمان های مکمل و جایگزین
کشف غذاهایی که به آن حساس هستید و اجتناب از آنها مهم است. پیروی از توصیه های تغذیه ای و استفاده از گیاهان در کاهش تورم و واکنش های آلرژیک مفید است. اگزما ممکن است از استرس یا اضطراب ناشی شود؛ لذا روشهای جسمی- فکری نظیر مراقبه ( تفکر و تمرکز درمانی ) ، تای کی، یوگا و درمان استرس می تواند مفید باشد. نشاسته ممکن است به طور موقت علایم را تخفیف دهد.
تغذیه
توجه: میزان مصرف کمتر مربوط به کودکان است.
. از غذاهایی که به آن حساس هستید، بپرهیزید. غذاهای رایج حساسیت زا عبارت است از لبنیات، سویا، مرکبات، فندق و پسته، گندم، ماهی، تخم مرغ، ذرت و گوجه فرنگی.
. یک رژیم غذایی چرخشی که در آن یک نوع غذا کمتر از 4 روز یکبار تکرار می شود، ممکن است در درمان اگزمای مزمن مفید باشد.
. کمتر از غذاهای ایجاد کننده التهاب استفاده کنید، نظیر چربی های اشباع شده( گوشت ها به خصوص ماکیان، و لبنیات )، غذاهای سبوس گرفته و قندها.
. مصرف سبزی های تازه، غلات سبوس نگرفته و اسیدهای چرب ضروری را افزایش دهید.
. روغن بزرک( 3000 میلی گرم 2بار در روز)، گل گاوزبان ( 1500 میلی گرم 2بار در روز) یا گل مغزی (1500 میلی گرم 2بار در روز) جهت کاهش تورم. کودکان می توانند از روغن کبد ماهی ( نیم تا یک قاشق چای خوری در روز) یا هر کدام از روغن های بالا 500 میلی گرم 2بار در روز استفاده کنند.
. بتاکاروتن( 25000 تا 100000 واحد در روز)، روی(10-30 میلی گرم در روز) و ویتامین ای( 100-400 واحد در روز) جهت تقویت سیستم ایمنی و کمک به ترمیم پوست.

. افشانه روی بافت گرفتار را در بعضی بیماران بهبود می بخشد.

. ویتامین ث (250-1000 میلی گرم 2-4 بار در روز) پاسخ بدن به عوامل آلرژیک را کم می کند. ویتامین ث مشتق از ریشه روز یا پالمیتات خالی از مواد محرک و کاهنده اثر آلرژیک است.

. سلنیوم (50-200 میکروگرم در روز) به تنظیم سوخت و ساز اسیدهای چرب و حفظ سلامت کبد کمک می کند.

. بروملایین (250 میلی گرم 2-4 بار در روز بین غذاها) تورم را کاهش می دهد.

بیوفلاونوییدها که در انگور و توت سیاه و بعضی گیاهان دیده می شود، به کاهش تورم و تقویت بافت هم بند و کاهش واکنش های حساسیتی کمک می کند. فراورده های زیر از دسته فلاونوییدها هستند که به صورت عصاره خشک شده مصرف می شود:

. کاتکین (25-125 میلی گرم 2-3 بار در روز)، کریستین (100-250 میلی گرم 2-3 بار در روز)، هسپریدین( 100-250 میلی گرم 2-3 بار در روز) و روتین(100-250 میلی گرم 2-3 بار در روز)

. ریشه رز (رزا کانینا) نیز غنی از فلاونویید است و ممکن است به صورت چای مصرف شود. 3-4 فنجان در روز بنوشید.

گیاهان

گیاهان رامی توان به صورت عصاره خشک (کپسول، پودر، چای)، عصاره گلیسیرینه یا تنتور (عصاره الکلی)

استفاده کرد.گیاهانی که باعث ترمیم پوست و افزایش تخلیه لنف می شود، در بهبود اگزما مفید هستند. از ترکیب گیاهان زیر به صورت تنتور (15 تا 30 قطره 3 بار در روز) یا چای (2 تا 4 فنجان در روز) استفاده کنید: ریشه آرا قیطون (باباآدم) (arctium lappa)، ترشک مواج (rumex crispuse)، شبدر قرمز(Trifolium pretense)، علف شیر (Gallium aparine)، بومادران (Achillea millefolium)، پیپر مینت ( Mentha piperita)، گزنه دوپایه (Utrica dioica). برای آماده کردن چای ریشه گیاهان را برای 10 دقیقه بجوشانید و سپس بقیه گیاهان را اضافه کنید و 5 تا 10 دقیقه دیگر بجوشانید.

 کرم های پوستی و مرهم ها شامل یک یا بیشتراز گیاهان زیر به بهبود خارش و سوختگی کمک می کند و باعث تسریع التیام می شود: دانه قناری ( گندمک رایج) (stellaria media)، همیشه بهار ((calendula officinalis، هماور(گوش خر) (symphytum officinalis) و بابونه اروپایی (matricaria recutita).

چای ریشه گل ختمی باعث تسکین و التیام  التهاب گوارشی ناشی از اگزما می شود. یک قاشق غذاخوری از ریشه گل ختمی ( althea officinalis) را در یک لیتر آب سرد در طول شب بخیسانید. در طول روز از آن بنوشید.

هومیوتراپی

مصرف فراورده های هومیوپاتی ممکن است اگزما را بدتر کند.

طب سوزنی

طب سوزنی ممکن است عملکرد سیستم ایمنی را بهتر و واکنش حساسیتی موجد اگزما را کمتر کند.

پیگیری

اگزما فقط آزار دهنده است، ولی مرتب تکرار می شود و شدت می یابد در صورت عود مکرر یا تشدید علایم با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

ملاحظات ویژه

شروع مصرف میوه به صورت تدریجی و محافظه کارانه به جلوگیری از بروز حساسیت غذایی موجد اگزما کمک می کند.