آرمیتا کلینیک -کلینیک سلامت و تناسب اندام

تغذیه و یائسگی

تغذیه و یائسگی

یائسگی

یائسگی مشخصه پایان سالهای تولید مثل زن است. یائسگی یک رویداد بیولوژیک طبیعی است (بجز مواردی که در اثرجراحی به وجود می آید). خانم ها به طور متوسط در سن 51 سالگی یائسه می شوند. هرچند طول عمر خانم ها بیشتر شده، سن یائسگی فرق نکرده است. بدین ترتیب بیشتر زنان یک سوم عمر خود را پس از یائسگی می گذرانند.

§         علایم و نشانه ها

·         خونریزی قاعدگی کم و سپس متوقف می شود؛ این فرایند 4 سال طول می کشد.

·         گرگرفتگی: گرگرفتگی صورت و بالای تنه همراه با طپش قلب، گیجی و سردرد.

·         عرق شبانه: افسردگی و تحریک پذیری ممکن است از بی خوابی ناشی شود.

·         دست و پای سرد

·         علایم مبهلی: خشکی، خونریزی پس از نزدیکی، خارش

·         تکرر ادرار، سوزش ادرار و ادرار شبانه

·         افسردگی، تحریک پذیری، هیجان؛ معمولا همراه با اختلالات خواب

·         رشد مو و پیدایش چروک در صورت

·         پوکی استخوان: احتمال شکستگی استخوان بیشتر است.

·         بیماری عروق کرونر قلب: مرگ و میر خانم ها در اثر بیماری قلبی دو برابر سرطان است.

§         علت

·         کاهش تولید استروژن و پروژسترون در نتیجه کاهش عملکرد فولیکولها (سلولهایی که تخمک را می سازند) منجر به پایان قاعدگی می شود. سن شروع یائسگی ممکن است ارثی باشد. سیگار کشیدن سن یائسگی را جلو می اندازد.

§         اقدام های اولیه پزشکی

پزشک معالج شما را معاینه خواهد کرد که شامل آزمایش پاپ اسمیر نیز می شود و مزایا و مضار درمانهای مختلف را بیان خواهد کرد.

§         درمان

درمان های دارویی

·         استروژن علایم گرگرفتگی و مهبلی را برطرف و از پوکی استخوان و شکستگی جلوگیری می کند. هم چنین ممکن است از بروز بیماری قلبی و بیماری آلزایمر پیشگیری نماید. استروژن خطر ابتلا به سرطان پستان، سرطان رحم، بیماری کیسه صفرا و لخته شدن خون در رگها را افزایش می دهد. عوارض جانبی آن شامل نفخ، تهوع، آسم بزرگسالی و درد پستان است.

·         استرادیول نوع دیگری از استروژن را مستقیما وارد گردش خون می کند. استروژن به صورت چسب یا ژل موجود است.

·         کرم مهبلی استروژن علایم مهبلی و اداری  را کم می کند. 4-6 هفته طول می کشد تا اثر کرم شروع شود. یک نوع حلقه داخل مهبلی وجود دارد که به تدریج استروژن آزاد می کند.

·         پروژسترون از بروز سرطان رحم ناشی از استروژن جلوگیری می کند.

·         متیل تستوسترون میل جنسی را زیاد و پوکی استخوان ستون فقرات را کم می کند.

·         آسپیرین نیز جهت بیماری بیماری قلبی قابل استفاده است.

درمان های مکمل و جایگزین

طب جایگزین مزایای زیادی از جنبه قلبی عروقی و پیشگیری از پوکی استخوان دارد. روشهای شل کردن درمان استرس، یوگا و مراقبه (مدیتیشن) به رفع علایم دوره یائسگی کمک می کند. ورزش، آزاد شدن آندروفین را زیاد می کند که منجر به بهبود درد و خوشحالی فرد می شود. قدم زدن، شنا و دوچرخه سواری کمتر به مفاصل فشار وارد می کنند.

تغذیه

·         سویا (25-50 میلی گرم در روز) حاوی ایزوفلاون (استروژن گیاهی) است که موجب کاهش گرگرفتگی و رفع علایم مهبلی می شود و از پوکی استخوان و سرطان پستان جلوگیری می کند.

·         ویتامین ای (400-1600 واحد در روز) ناپایداری عروقی را متعادل می کند، گرگرفتگی را کم و قلب را تقویت می کند. میزان بالای آن در خانم های مبتلا به فشار خون توصیه نمی شود.

·         کلسیم/منیزیوم (1000/500 میلی گرم در روز جهت خانم های مصرف کننده استروژن و 1500/750 میلی گرم در روز جهت خانم هایی که استروژن مصرف نمی کنند) همراه غذا مصرف کنید.

·         از کشیدن سیگار و مصرف الکل، کافئین و ترشی بپرهیزید.

·         ترکیب ویتامین ث(1200 میلی گرم)، هسپریدین (900 میلی گرم) و هسپریدین متیل چالکون(900 میلی گرم) ممکن است گرگرفتگی را بهبود بخشد.

·         گاما –اریزانول( مشتق از روغن سبوس برنج) 300 میلی گرم  در روز موجب بهبود کلی یا نسبی گرگرفتگی در بیش از 80% بیماران می شود.