ویتامین D و تاثیر آن بر بدن

ویتامین d

نام های دیگر ویتامین d2   ویتامین d3  25-هیدروکسی ویتامین d  کلسید یول  کلسید یفول کلسیتریول است .

ویتامین    dچیست ؟  ویتامین d در پوست از قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش تولید میشود و در نتیجه ویتامین d ومعمولا به عنوان ویتامین افتاب هم نامیده میشود .این ویتامین جز ویتامین های محلول در چربی طبقه بندی میشود .

اثر عمل

شکل فعال ویتامین d گرفته شده از نور خورشید و منابع رژیمی در ارتباط با هورمون پاراتیروئید کار میکند و هورمون کلیستونین غلظت کلسیم و فسفر سرم را تنظیم میکند که معمولا با افزایش جذب روده ای کلسیم و فسفر مواد معدنی استخوان بالا میرود و از شکستگی استخوان در مقابل پوکی و شکستگی مرتبط با فشار ( استرس فراکچر ) جلوگیری میکند .ویتامین d بطور طبیعی در منابع غذایی مثل روغن کبد ماهی ماهی ازاد زرده تخم مرغ و در برخی محصولات غنی شده مانند شیر وجود دارد.

با جذب ویتامین d از طریق مصرف مواد غذایی که حاوی ویتامی d  است یا در معرض نور خورشید قرار گرفتن ویا مصرف مکمل ها با تجویز دکتر یا متخصصین تغذیه میتوان این میزان را افزایش داد .

ملاحظات

غلظت سطوح پایین 25 هیدروکسی ویتامین d میتوان به میزان کمتر از ng/dl 10 به طور طولانی مدت میتواند منجر به نرمی استخوان در کودکان و بزرگسالان شود که با نرمی استخوان و افزایش احتمال شکستگی استخوان همراه است .

در انتهای دیگر این طیف علائم مسمومیت با هیدروکسی ویتامین d سرم در محدوده 200-240 نانو گرم در میلی لیتر و یا مکمل با دوز  iu40000 -10000 در روز نشان داده میشود و با علائمی مثل ضعف و درد عضلانی درد استخوان بی اشتها بودن تهوع گرفتگی روده سردرد و در موارد بسیار شدید اختلال کلیوی همراه است .عملکرد ورزشی با یک پروتکل مکمل از دوز 5000iu یا بیشتر کاهش پیدا میکند .

دیگر مزایای عملکردی

ویتامین d با کاهش تولید سایتوکین پیش التهابی و افزایش تولید سایتوکین پیش التهابی و افزایش تولید سایتو کاین های ضد التهابی ممکن است به سرعت روند بهبودی در تمرینات شدید کمک کند .

/ 0 نظر / 61 بازدید