درمان بی خوابی

درمان بی خوابی

به خواب نرفتن در هنگام شب،بی خوابی محسوب می شود.بی خوابی ممکن است موقتی باشد و به علت وضعیت ها و اتفاق های استرس زا به وجود آمده باشد و یاممکن است طولانی مدت بوده،در نتیجه استرس ها یا مشکلات جدی روانی یا احساسی ایجاد شده باشد.همچنین ممکن است علل جسمانی متعددی مانند:عدم هضم و جذب غذا،آسم،وقفه تنفسی،کم شدن قند خون،عوارض جانبی داروها یا مصرف زیاد ازحد الکل،بی خوابی را به وجود آورده باشند.

علائم:

ویژگی بی خوابی،به خواب نرفتن و هم چنین بیدارشدن به دفعات مکرر در شب است.ناآرامی و رویاهای زنده نیز متداولند.تمام این مشکلات به احساس مات بودن،بی حالی،تحریک پذیری و خستگی در هنگام بیدار شدن در هنگام صبح منتج می شود.

درمان های متداول:

برای رفع بی خوابی،در درجه اول،باید مشکلات پزشکی زمینه ای حذف گردند.مشکلات ترشح غده تیروئید،افسردگی،دیابت، عفونت ها و سطوح هموگلوبین خون،که آهن دریافتی مورد نیاز را انعکاس می دهد،کنترل شوند.به این افراد باید سبک زندگی صحیح و زمان خوردن و آشامیدن مناسب و مضرات مصرف الکل آموزش داده شود.ممکن است برای رفع بی خوابی،درکوتاه مدت،به این افراد قرص های خواب آور داده شود.اگر افسردگی علت زمینه ای بی خوابی باشد،این مسئله هم باید درمان گردد.

غذاهای مفید:

متناسب با توصیه های پزشک معالج،انتخاب دقیق غذاها و نوشیدنی ها و زمان مصرف آن ها،ممکن است به پیشگیری از بی خوابی یا رهائی از علائم آن کمک نماید.

نان،ماکارونی،سیب زمینی و برنج غنی از کربوهیدرات هایی هستند که در بدن به آهستگی می سوزد. در هر وعده غذای شب کربوهیدرات زیاد و پروتئین کم می تواند به آمادگی بدن برای خواب کمک کند

بوقلمون،انجیر،موز،خرما،ماست و تن ماهی همه تأمین کننده اسید امینه تریپتوفان،که به خوابیدن کمک می کند،هستند.این غذاها را می توان به وعده های غذایی شب افزود تابا بی خوابی مبارزه گردد.

گوشت های بدون چربی و شیر کم چربی تأمین کننده ویتامینB6مورد نیاز برای ایجاد سروتونین از اسید امینه تریپتوفان هستند.کمبود ویتامین B6با بی خوابی ارتباط دارد.

انواع ماهی ها مانند ماهی خال مخالی،سالمون،ساردین و دیگر ماهی های روغن دار و همچنین دانه های کتان و دانه های تخم کدو،منابع خوب اسیدهای چرب امگا3 هستند.

دانه های آفتابگردان،دانه های کنجد و دانه های تخم کدو تأمین کننده اسیدهای چب امگا6 می باشند،تحقیقات حاکی از آن است که این اسیدهای چرب بر اعصاب مغز اثر مستقیم دارند و بر پروستا گلانیدین ها،نوروترانس میترها،اسیدآمینه و موادی به نام اینترلوکین،که خواب آور می باشند،اثرات غیر مستقیم دارند.

گوشت های قرمز،مرغ و ماکیان تیره،ماهی غلات صبحانه غنی شده،سبزیجات برگ سبز،همه آهن تولید می کنند.شواهدی وجود دارد که فقدان آهن یا پایین بودن ذخایر آهن می تواند منجر به بی خوابی گردد.

کاهو،به خصوص کاهوی وحشی دارای ماده آرام بخشی به نام لاکتوکاربوم می باشد.خوردن سالاد محتوی کاهو قبل از خواب ممکن است به رفع بی خوابی کمک کند.

چای بابونه می تواند به آرامش دستگاه عصبی کمک کند و فرد را برای خواب آماده سازد.

غذاهایی که باید از خوردن آنها اجتاب نمود:

افرادی که مبتلا به وقفه تنفسی هستند و طی خواب شب اختلال تنفسی دارند،می بایستی از خوردن کره،مارگارین،چربی،روغن ها،کیک ها،بیسکویت،محصولات گوشتی و غذاهای سرخ شده اجتناب کنند.افرادی که چاق هستند باید از غذاهای غنی از چربی و پرکالری به مقدار خیلی کم استفاده کنند،چون بین وقفه تنفسی و چاقی ارتباط وجود دارد.درمطالعات مربوط به بهبود وقفه تنفسی کم کردن وزن،یک عامل معنی دار بوده است.

قهوه،چای،نوشابه های کولادار و شربت های سرما خوردگی کافئین دارند.آشامیدن زیاده از حد آنها می تواند بر روی سیستم اعصاب اثر زیادی داشته باشد و منجر به اختلال در خواب گردد.از نوشیدن کافئین قبل از زمان خواب اجتناب کنید.

سایر اقدامات:

§         دیر غذا خوردن در شب و بلافاصله خوابیدن پس از غذا می تواند باعث هضم نشدن غذا و بی خوابی شود.

§         نوشیدن مایعات در اواخر شب،نیاز به بیدار شدن از خواب به منظور دفع ادرار را بالا می برد.

§         ورزش منظم،حداقل 4 یا 5 باردرهفته توصیه می شود.

§         تنتور خشخاش کالیفرنیا گل حساس ساعتی اگر در شب خورده شود ممکن است رفع بی خوابی کمک کند.

§         داروهای گیاهی فقط باید با تجویز پزشک گیاه شناس مصرف شود.

/ 0 نظر / 51 بازدید