طب مکمل در درمان چاقی

طب مکمل و تعذیه در درمان چاقی

چاقی افزایش چربی بدن است. حدود 33 درصد آمریکایی های 20-75 ساله اضافه وزن دارند و یک سوم این افراد دارای اضافه وزن مبتلا به چاقی شدید هستند.

    علایم و نشانه ها
وجود اندکس توده بدنی ( بی ام آی) بیشتر از 30 ( وزن بر حسب کیلوگرم تقسیم بر مربع قد بر حسب متر).

§         علت
 افزایش وزن معمولا به علت رژیم غذایی نامناسب، عادت های غذایی غلط و ورزش نکردن است. ارث نیز موثر است. گاهی سندرم های نادر ایجاد کننده چاقی وجود دارد .
موارد زیر احتمال چاقی را زیادتر می کند:

·         سایر افراد خانواده چاق باشند.

·         خوردن بیش از حد یا مصرف رژیم غذایی پرچربی

·         فعالیت بدنی کم یا هیچ

·         بعضی داروها

·         عوامل روانی، نظیر مرگ یکی از افراد مورد علاقه شدید

§         اقدام های اولیه پزشکی
پزشک معالج شما را به طور کامل معاینه و آزمایش خون از نظر قند، کلسترول درخواست خواهد کرد و فشار خون شما را اندازه خواهد گرفت.

§         درمان
تغییر اسلوب زندگی، نظیر خوردن بهتر و ورزش بیشتر اهمیت اساسی دارد. پزشک معالج ممکن است داروهایی را جهت کاهش وزن تجویز کند؛ با این حال بیشتر این داروها را نمیتوان به صورت دراز مدت مصرف کرد.
درمان های مکمل و جایگزین
درمانهای جایگزین به تثبیت قند خون و تشویق اجرای برنامه ورزشی و ایجاد احساس خوشی عاطفی کمک می کند. روش های جسمی- فکری موثر است.
تغذیه
پروتئین: رژیم غذایی پرپروتئین و کم کربوهیدرات بهتر است.  

مایع: 6-8 لیوان مایع بدون قند و بدون کافئین در روز

§         فیبر: افزایش فیبر غذا (مثلا میوه و سبزی) کاهش وزن را تحریک می کند.

§         آلرژی ها: بسیاری از مردم ابراز می کنند که پرهیز از غذاهای آلرژی زا( گندم، لبنیات، سویا، بادام زمینی، تخم مرغ و مرکبات) موجب بهبود هضم می شود.

§         ویتامین های متعدد جهت اصلاح ناپایداری های غذایی .

§         کرومیوم پیکولینات (200-500 میکروگرم 1-2 بار در روز): حساسیت به انسولین را کم و قند خون را تثبیت می کند.

§         لسیتین، کولین، متونین( 1 گرم از هر کدام در روز ) به سوخت و ساز مناسب چربی و کاهش تمایل به مصرف چربی کمک می کند.

§         ویتامین ث(3000-6000 میلی گرم در روز ) سوخت و ساز را تسریع می کند و برای سوخت و ساز کلسترول لازم است.

§         اسیدهای چرب ضروری ( روغن گل مغربی 2-4 گرم در روز با روغن دانه کتان): در یک مطالعه مشخص شد که اشتها و وزن را کم میکند.

§         تیامین( 5/2 میلی گرم در روز) در سوخت و ساز اسید چرب موثر است و تشکیل کتون را کم می کند؛ افزایش کتون ممکن است در ایجاد احساس گرسنگی نقش داشته باشد. جهت اجتناب از ناپایداری ، ویتامین ب- کومپلکس اضافه کنید: ب-1(50-100 میلی گرم )، ب-2(50 میلی گرم) ، ب-3 ( 25 میلی گرم )، ب-5(100 میلی گرم)، ب-6 ( 50-100 میلی گرم) ، ب-12( 100-1000 میکروگرم)، فولات(400 میکروگرم) در روز.

§         کوآنزیم Q10در سوخت و ساز اسید چرب مهم و ممکن است چربی را به انرژی تبدیل کند.

§         5-هیدروکسی تریپتوفان( 100-300 میلی گرم در روز) مصرف غذا را کم می کند، چون احساس سیری ایجاد می کند. این دارو به عنوان ضد افسردگی مصرف می شود.

گیاهان
گیاهان را می توان به صورت عصاره خشک( کپسول، پودر، چای) ، عصاره گلیسرینه یا تنتور( عصاره الکلی) استفاده کرد. چای باید با استفاده از یک قاشق چایخ

/ 1 نظر / 53 بازدید
mahdi

سلام و درود چقدر با دقت به وبلاگت رسیدی دمت گرم این یعنی وبلاگ انصافا گل کاشتی می خوام بازم بهت سر بزنم پس منو با نام جک و لطیفه و اس ام اس لینک کن بعد بگو با چه نامی لینکت کنم www.9jok9.mihanblog.com منتظرمممممممممممممممممممممممم یا علی