چاقی پس از ترک سیگارچاقی پس از ترک سیگار

معمولا بعد از ترک سیکار بسیاری از افراد وزن اضافه می کنند.حدود 80 درصد از سیگاری ها، بعد از ترک سیگارافزایش وزن می یابند. به طور معمول، زنان در طول 1 سال بین 3 تا 5/5 کیلوگرم افزایش وزن می یابند. مردان نسبت به زنان، کمتر وزنشان زیاد می شود.

نیکوتین باعث افزایش سوخت و ساز  بدن می شود. وقتی سیگار کشیدن را ترک می کنید، متابولیسم بدنتان کم می شود و مطابق مقدار معمولی می گردد. این به معنی این است که کالری کمتری را می سوزانید. همچنین، مزه و طعم غذاهارا بهتر احساس می کنید. بعضی از افراد به سمت میان وعده های پُرکالری می روند. همه این ها باعث بیش خواری می شود.

به خاطر سیگار نکشیدن،قند خون فرد پایین می آید و احتیاج به خوردن میان وعده پیدا می کند. سیگاری هایی که عادت به کشیدن سیگار بعد از هر وعده غذایی دارند، به خاطر ترک کردن ، مدت ها در سر سفره می نشینند و غذا می خورند.

سیگار کشیدن باعث سوزاندن 200 کالری می شود. اما وقتی شما سیگار را ترک می کنید، این مقدار کالری را نمی توانید بسوزانید، زیرا که متابولیسم بدن کم می شود.

همه افراد به خاطر ترک سیگار چاق نمی شوند. به طور معمول افراد درحدود 4 تا 5 کیلو اضافه وزن می یابند.

اما این نکته را فراموش نکنید که سیگار کشیدن بسیار خطرناک تر از افزایش وزن بعد از ترک آن می باشد. ولی باید مراقب باشید که وزنتان نیز خیلی زیاد نشود

بسیاری از کسانی که به ترک سیگار فکر می کنند، نسبت به افزایش وزن خود بسیار حساس اند. اگر نگران افزایش وزن هستید، این نکات را در ذهن بیاورید:

1- ترک سیگار با این معنی نیست که خود به خود افزایش وزن پیدا می کنید. افزایش وزن به این دلیل است که اغلب به دنبال ترک سیگار، غذای بیشتری خورده می شود.
2- فایده های ترک سیگار بیشتر از زیانهای چند کیلو اضافه وزن است. شما باید افزایش وزن بسیار زیادی پیدا کنید تا بتواند با فواید سلامتی ای که از ترک سیگار به دست می آورید مقابله کند.

3- مطمئن شوید که رژیم غذایی مناسبی دارید؛ رژیمی با مقادیر مناسب پروتئین، قند و چربی.
4- قبل از غذاهایتان یک لیوان آب بنوشید.
5- وقتی هوس غذهای شیرین می کنید، آدامس بدون قند بجوید.
6- فهرست غذای دقیقی طراحی کنید و کالری آن را محاسبه کنید. سعی نکنید که وزن خود را کم کنید؛ تنها بکوشید وزن پیش از ترک خود را حفظ کنید.

7- غذاهای کم کالری برای جویدن دم دست داشته باشید. از غذاهایی که هم مغزی و هم کم کالری باشند استفاده کنید. بعضی از انتخابهای خوب شامل میوه ها و سبزیهای تازه، آب میوه و سبزی ها، پنیر کم چربی و ذرت بو داده هستند.
8- روزانه زمانی را برای ورزش در نظر بگیرید. از برنامه پیشنهادی زیر می توانید استفاده کنید و هر کدام از حرکات را در مدت 2 دقیقه انجام دهید:

- راه رفتن ( در مسیر صاف)
- آرام دویدن ( روی پنجه پا به صورتی که بدن آرام به بالا و پایین انداخته شود)
- سریع دویدن ( رسیدن به حداکثر قدرت لزومی ندارد)
- ایستادن و آرام و عمیق تنفس کردن

- دست را متناوب در جلو و عقب و طرفین سر قرار دادن و فشار آوردن سر به دست
- قلاب کردن انگشتان و کشیدن با فشار دستها به سمت بالا و روی پنجه پا راه رفتن
- قلاب کردن انگشتان و کشیدن با فشار دستها به سمت جلو و روی پنجه پا راه رفتن
- کشیدن دستها به طرفین و امتداد دادن آنها به سمت جلو و برعکس

- کشیدن دستها به طرفین و امتداد دادن آنها به سمت بالا و بر عکس
- قرار دادن دستهای خم شده از آرنج در امتداد شانه و فشار آوردن به سمت  عقب و سپس باز کردن دستها
- دستها در امتداد تنه  و خم کردن تنه ازآرنج روی بازو با فشار
- دستها به کمر و خم کردن تنه از کمر به سمت طرفین

- جفت کردن پاها و خم شدن از کمر به پایین بدون خم کردن زانو با حداکثر فشار به پشت پا
- باز کردن پا به عرض شانه و خم شدن به چپ و راست و تکرار
- باز کردن پا به عرض شانه و خم شدن به وسط و تکرار
- از حالت ایستاده نشستن روی پنجه پا و برپا شدن و تکرار

- انجام حرکات قدرتی( شنا رفتن و یا دراز نشست)
- راه رفتن ( در مسیر صاف)
- آرام دویدن ( بدون رسیدن به حداکثر توان )
بعد از پایان حرکات، پوشیدن لباس گرم ، استفاده از حمام و استراحت ضروری است. می توان از نوشابه های کم کالری هم استفاده کرد
به مرور می توان حرکات را با قدرت بیشتر انجام داد یا از وزنه های سبک استفاده نمود. همچنین دوچرخه سواری و کوهپیمایی نیز توصیه می شود

/ 0 نظر / 51 بازدید