راههای درمان سلولیت

راههای درمان سلولیت

مکانیسم درمان با توجه به پاتوفیزیولوژی تشکیل سلولیت یعنی تجمع در سلول های چربی،کاهش و توقف جریان خون و لنف، افزایش مواد زائد و سمی حاصل از متابولیسم،کاهش متابولیسم و تبادلات حیاتی و درنهایت ورم و فیروزبافت همبند،تعیین می شود.مؤثرترین روش درمانی،روشی است که به برگشت و تبدیل بافت سلولیت به بافت سالم کمک نماید.متاسفانه درمان سلولیت به تنهایی توسط رژیم غذایی و نیز فعالیت بدنی ممکن نیست و بنا به دلایل فوق بهره گیری از یک تکنولوژی به همراه ایجاد عدم تعادل در دریافت و مصرف انرژی می تواند نتایج رضایت بخشی را برای مبتلایان به همراه داشته باشد.
شایان ذکر است همراه سازی همه روش ها و سیستم های درمانی با رژیم درمانی و ورزش،نتایج آنها را فوق العاده مؤثر و رضایت بخش می نماید وبه جرات می توان گفت بدون این همراه سازی انتظارات درمانی محقق نمی گردد.
متدهای درمانی متداول در درمان سلولیت
درمان سلولیت شامل طیف وسیعی است که از رژیم درمانی تا انجام جراحی های مختلف متفاوت خواهد بود.به طور کلی درمان های سلولیت به دو روش درمان های موضعی و روش های کاهش وزن تقسیم می گردند:


1.    روش های کاهش وزن:
-    رژیم غذایی
-    ورزش و فعالیت
-    داروهای لاغری
-    اعمال جراحی دستگاه گوارش که به منظور کاهش دریافت و جذب مواد غذایی انجام می شوند مانند Gastric bandege، بالون های داخل معده و روش Bypass  روده
رژیم درمانی و ورزش
اعمال یک رژیم درمانی مناسب به همراه انجام تمرینات ورزشی،تحت نظر متخصصین مربوطه،می تواند درمان سلولیت مرحله یک و جلوگیری از پیشرفت آن مؤثر باشد.لیکن همانگونه که در قسمت تعریف سلولیت اشاره شد استفاده از این روش برای درمان مراحل بالاتر سلولیت،به تنهایی و بدون بکارگیری یک یا چند متد تخصصی دیگر،نتایج موفقی نخواهد داشت.
داروهای لاغری
به طور کلی داروهای لاغری با چند مکانیسم موجب ایجاد کاهش وزن در افراد می شوند:
الف)کاهش اشتها مانند فن فلورامین،فلوکستین و...
ب)افزایش متابولیسم مانند مشتقات هورمون های تیروئید
ج)داروهایی که با اتصال به چربی مانع جذب چربی ها از روده می شوند مانندXenical
د)داروهایی که با ایجاد حجم کاذب در معده سیری زودرس ایجاد می کنند مانند قرص های سلولز
کلیه داروهای فوق دارای عوارض مربوط به خود بوده و متخصصان بر حسب نیاز و موارد کاربرد اقدام به تجویز آن ها می نمایند.متأسفانه اخیراً به دلیل مصرف بی رویه آن بدون توصیه پزشک عوارض این داروها بیشتر قابل مشاهده است.
اعمال جراحی
همان گونه که قبلاً اشاره شد در موارد چاقی مرضیmorbid obesity))گاه مداخله جراحی کاربرد می یابد.این اعمال جراخی با هدف کاهش دریافت و یا افزایش دفع از دستگاه گوارش صورت می گیرد.این جراحی ها عبارت اند از:
Gastric bandage:در این روش به وسیله یک نواری که به دور معده بسته می شود حجم داخل معده کاهش می یابد و بیمار قادر به خوردن یا نوشیدن حجم زیاد غذا نیست.
Gastric ballon:در این روش یک بالون از طریق آندوسکوپ وارد معده می شود و حجم زیادی از معده را اشغال می کند و بیمار بعد از خوردن غذا دچار سیری زودرس می گردد.
Bypass روده:در این روش بخشی از روده از سیستم جذب گوارشی حذف می شود و در نتیجه حجم زیادی از غذای دریافتی بیمار از طریق روده ها دفع می گردد.
توجه به این نکته ضروری است که این روش پیکر تراشی یاsculpturing  محسوب شده و در درمان چاقی عمومی کاربرد ندارد و باید تنها در موارد چاقی های موضعی مورد استفاده قرار گیرد.
2.    تکنولوژی های درمان موضعی سلولیت:
-    رولر وکیوم ماساژ
-    اولتراسوند
-    لیزرهای کم توان
-    سیستم RF
-    الکتروتراپی
-    مزوتراپی
-    کربوکسی ترا

-کرایولیپولیز

-    لیپوساکشن
-    تکنولوژی جدیدAcoustic wave therapy(AWT)

!!!!!!!!کرایولیپولیز چند وجهی،نسل جدید کرابولیپولیز جهت  درمان چاقی موضعی رسید

آرمیتاکلینیک مفتخر است اولین مرکز ارایه دهنده این نوع کرایو است برای رزرو نوبت وکسب اطلاعات بشتر با با شعبه  دوم تماس حاصل فرمایید. 021-22366770-09307301330

 

/ 0 نظر / 57 بازدید