نقش کلسیم در ورزشکاران

نقش کلسیم در ورزشکاران

نام های دیگر  کربنات کلسیم سیترات کلسیم گلوکونات کلسیم لاکتات کلسیم فسفات کلسیم

کلسیم چیست ؟ کلسیم از مدت ها پیش به عنوان ماده معدنی مهم برای توسعه و نگهداری استخوان ها شناخته شده است .در حالی که اهمیت ان در ساختار استخوان شناخته شده است .عملکرد دیگر ان در انقباض عضلانی منبسط کردن رگ ها انتقال عصبی و ترشح هودمون های حیاتی برای حمایت از زندگی می باشد .این عملکردها به یک غلظت ثابت از کلسیم در خون نیاز دارند .

استخوان نشان دهنده یک مخزن از کلسیم ذخیره شده است که میتواند در صورت لزوم برای بالا بردن سطح کلسیم در زمان نیاز استفاده شود .توسعه رسوب کلسیم در استخوان از 13 تا 17 سالگی به اوج میرسد و در زنان 2 تا 3 سال قبل از مردان است .بسیاری به این نتیجه رسیدند که مکمل کلسیم نیز در کاهش جلوگیری از چاقی نقش عمده ای دارد .

اثر عمل

همرا با خذب کلسیم دیگر انتخاب های رژیم غذایی و سبک زندگی مثل عدم فعالیت سیگار کشیدن و مصرف زیاد الکل و کافئین بطور منفی روی توسعه تراکم معدنی استخوان تاثیر میگذارد .فرایند افزایش سن به ویژه برای زنانی که یائسه میشوند از دست دادن کلسیم استخوان را تشدید میکند .رژیم های غذایی با کلسیم بالا افزایش اکسیداسیون چربی و کاهش جذب چربی را در دستگاه گوارش سبب میشود . کلسیم میتواند در اشتها تاثیر گذاشته و مصرف غذارا کم کند .

مزایای عملکردی  مصزف مکمل کلسیم برای ورزشکاران میتواند باعث محافظت در برابر افزایش شکستگی بر اثر فشار و بهبود ترکیب بدن شود .

ملاحظات  برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی دستگاه گوارش مثل یبوست نفخ یا گاز را تجربه کنند .به تازگی مطالعه برنامه سلامت زنان رابطه بین مصرف مکمل کلسیم و افزایش خطر حمله قلبی را نشان میدهد . تحلیل دوباره نشان داد که این خطر تنها در انهایی مشاهده شد که مکمل های کلسیم را قبل از شروع مطالعه مصرف نکرده بودند . این یافته ها اخیرا برخی تردید ها درباره ادعاهای سلامت و ایمنی مکمل های کلسیم  را برانگیخت .


/ 0 نظر / 66 بازدید