مواد غذایی مفید برای اختلالات کبدی

 مواد غذایی مفید برای اختلالات کبدی


کبد ارگان اصلی متابولیسم در انسان است همچنین تمام مواد مغذی قابل جذب از کبد عبور می کنند لذا سلامت تغذیه ای ما تا حدود زیادی به کبد بستگی دارد. امروزه مواد غذایی تحت فرایندهای زیادی قرار می گیرند و حاوی مواد شیمیایی بسیاری هستند که برای کبد مضر می باشند از جمله میتوان به مواد نگهدارنده، مواد رنگ دهنده و طعم دهنده و نیز بقایای حشره کش ها و هورمون های رشد اشاره کرد. این مواد عامل بیماری های مختلف کبدی هستند و حتی اختلال عملکرد خفیف کبد موجب احساس خستگی بیش از حد، احساس مزه بد در دهان، بی اشتهایی و نفرت از غذا می شود.
بسیاری از افراد چاق دچار کبد چرب هستند. از طرفی برای درمان کبد چرب کاهش وزن ضروری است. از طرف دیگر کاهش وزن و سوزاندن چربی های اضافی فشار مضاعفی را به کبد وارد می کند. به خصوص اگر کاهش وزن سریع انجام شود فشار بسیار بیشتری به کبد وارد می شود. خلاصه بحث کبد در رژیم های لاغری بحث معما گونه و پیچیده ای است.
لذا مصرف خوراکی هایی که برای کبد مفیدند(مانند:انار و شاتوت و توت و سبوس گندم و آلو و آلبالو گرفته تا عرق کاسنی، خار شتر و..)در رژیم لاغری ضروری است.
سبوس گندم
سبوس گندم منبع خوبی از ویتامین E و سلنیوم می‌باشد. و یتامین Eو سلنیوم با خاصیت آنتی‌اکسیدانی به کاهش تخریب ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک می‌نمایند، بنابراین برای تقویت و پاک‌سازی کبد مفیدند.همچنین غذاهای فیبردار برای تقویت عملکرد کبدتان ضروری هستند. استفاده از غذاهای فیبردار نظیر نان‌های دارای غله کامل، برنج و دیگر محصولاتی که حاوی غلات کامل باشند؛ مطمئناً پروسه هضم را تقویت می‌نمایند.
گردو
گردو از منابع خوب ویتامین E می‌باشد که در درمان اختلالات کبدی بسیار مفید است

توت فرنگی
توت فرنگی غنی از فلاونوئیدها و ترکیبات آنتی اکسیدانت است و به عنوان پاک کننده متابولیک و محرک فونکسیون کبد مطرح است.
 سرشاخه های مو
سرشاخه های مو متابولیسم کربوهیدرات ها را تنظیم می کنند لذا قرص هپاتو هیل به توانایی کبد در مقابله با عوامل آسیب رسان به کبد کمک می کند.
همچپنین بررسی اثرات آنتی دیابتیک و آنتی اکسیدانت برگ و سرشاخه های مو دردیابتی ها نشان دادند؛ بنا بر تحقیقات مشخص شد  ترکیبات پلی فنولیک مو اثرات آنتی هایپرگلیسمیک و آنتی اکسیدانت قابل توجهی دارد .
ـ لیموترش
می تواند باعث تحریک ترشح صفرا شده و تمام سموم و مواد زائد انباشته شده در کبد را تمیز کند.
آب لیموترش ها را بگیرید و به همان آب اضافه کنید. هر روز صبح ناشتا و همچنین بین وعده های غذایی از این آب لیموترش میل کنید.
آرتیشو  
ـ آرتیشو  باعث تحریک تشرح صفرا می شود و به دفع توکسین ها یا همان سموم انباشته شده در کبد کمک می کند.
روش استفاده: ۱۰ تا ۲۰ عدد برگ آرتیشو را در نیم تا یک لیتر آب و به مدت ۱۵ دقیقه بجوشانید و در طول روز بعد از غذا از این محلول میل کنید.
زرشک:
زرشک یکی از محصولات بومی و انحصاری کشورمان است که از این محصول و فرآورده‌های آن می‌توان در درمان برخی بیماری‌ها از جمله اختلالات و بیماری‌های کبدی سود بردو : آنتوسیانین و ترکیبات فنولیک موجود در زرشک‌،  آنتی‌اکسیدان‌های‌ طبیعی مناسبی برای درمان اختلالات کبدی است
عرقیات گیاهی بنوشید
 خار مریم
 خار مریم می توان برای تحریک ترشح صفرا و همچنین دفع مواد زائد استفاده کرد. خارمریم میزان التهاب را کاهش داده و تاثیرات آنتی اکسیدان بالقوه ای دارد. آنتی اکسیدان ها از سلول های بدن در برابر آسیب دیدگی ناشی از فرآیندهای شیمیایی حفاظت می کنند.
روش استفاده: ۵/۲ گرم عصاره گیاه خار مریم را با یک چهارم لیتر آب مخلوط کنید و هر روز قبل از غذا (سه مرتبه در روز) از این عصاره میل کنید. عصاره این گیاه به صورت کپسول یا به شکل مایع در بازار وجود دارد.
طرز تهیه دم کرده : ۳/۵ گرم دانه را در ۱۵۰ سی سی آب جوش در ۱۰ الی ۱۵ دقیقه دم کرده روزانه ۳ الی ۴ دفعه نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود.

/ 0 نظر / 48 بازدید