روش هایی برای کاهش وزن

 روش هایی برای کاهش وزن
رژیم غذایی
هیچ رژیم غذایی جادویی نیست و برای کاهش وزن معجزه نمی کند و مصرف یا قطع هیچ ماده غذایی نمی تواند اثر قطعی داشته باشد.
انتخاب غذاهای اصلی و میان وعده های غذایی از بین کربوهیدرات های مرکب کم انرژی شامل میوه های تازه، سبزیجات و غلات بسیار مفید می باشد. این غذاها علاوه برداشتن ویتامین و مواد معدنی فراوان، مقدار مواد فیبری بیشتر و چربی کمتری نسبت به سایر غذاها داشته و بیشتر باعث سیر شدن فرد می شوند. با استفاده از غذاهای کم چربی می توان حتی بدون کم کردن حجم غذا، تا حد زیادی میزان چربی بدن را کاهش داد.
حتی با دریافت میزان ثابت کالری، کم کردن میزان چربی موجود در غذا باعث کاهش چربی ذخیره شده در بدن می شود. چربی موجود در غذا، با چربی ذخیره شده در بدن ارتباط مستقیم و با کربوهیدرات ها و بافت های فیبری، ارتباط معکوس دارد. اگر شخص بخواهد وزن مناسبی داشته باشد، بایستی نه تنها مصرف چربی، بلکه مصرف مواد قندی و نشاسته ای را نیز محدود نماید.

انتخاب نادرست برای درمان چاقی
1- داروهای لاغری:داروهایی که به صورت موقتی باعث کاهش اشتها می شوند ( به طور معمول آمفتامین ها) نه تنها تاثیر چندانی بر روی لاغری ندارند، بلکه استفاده از آنها وابستگی شدید و عوارض عصبی را به دنبال خواهد داشت.
برخی معتقدند چاقی زیاد آنها به دلیل جمع شدن آب فراوان در بدن آنان می باشد و لذا با مصرف قرص های افزایش دهنده حجم ادرار، تلاش در دفع آب بیشتر از بدن دارند، در حالی که چون چاقی به دلیل افزایش بافت چربی است نه آب اضافی ، این قبیل داروها نیز توصیه نمی شوند.
در موارد خاص، تجویز برخی داروها که مانع از جذب چربی می شوند، می تواند مفید واقع شود ولی با در نظر گرفتن عوارض دارویی، مصرف محدودی دارند. به طور کلی توصیه می شود به جای دل بستن به درمان دارویی، تلاش شود با تغییر شیوه زندگی با چاقی مقابله شود.
2- عمل جراحی روده: در این عمل قسمتی از روده برداشته می شود تا انرژی کمتری از مواد غذایی جذب شود. این عمل عوارض جانبی بسیاری از قبیل اختلال آب و الکترولیت ها و همچنین بروز مشکلات کبدی می شود.
3- رژیم حذف کربوهیدرات: بدون وجود کربوهیدرات کافی، چربی به صورت عادی در بدن مصرف نمی شود و در نتیجه ممکن است اختلالات بسیاری از قبیل افزایش کلسترول خون، عدم تعادل مواد معدنی و افت قند خون رخ دهد.
4- رژیم های حاوی پروتئین زیاد: در این رژیم مصرف پروتئین زیاد است، به امید اینکه مواد چربی از بین رفته و تعداد بافت های فاقد چربی بدن افزایش یابد. این رژیم در درازمدت موفقیت کمی داشته خطرات جدی برای سلامتی به همراه خواهد داشت.
5- رژیم های دارای کالری بسیار کم ( VLCD) :این رژیم به رژیم هایی گفته می شود که در آن روزانه فقط 400 تا 800 کیلو کالری انرژی دریافت می شود تا بتوان وزن را کاهش داد. هرچند این رژیم برای افرادی که به دقت آن را رعایت کنند به سرعت باعث کاهش وزن می شود اما در درازمدت چشم انداز امیدوار کننده ای وجود ندارد و به طور معمول بعد از مدت نه چندان طولانی، وزن از دست رفته دوباره به سرعت باز می گردد و خطراتی برای سلامتی نیز در بردارد. برای کودکان و نوجوانان در حال رشد هیچ گاه نباید از چنین دستوراتی پیروی کرد.
چرخه کاهش و افزایش وزن
تعداد زیادی از کسانی که وزن کم کرده اند، بعد از مدتی دوباره چاق شده و در نتیجه دوباره به رژیم روی می آورند. در یک آمارگیری حدود 25 درصد مردان و حدود 40 درصد زنان اظهار داشته اند که به طور دائم و دست کم یک بار در ماه رژیم می گیرند!
این چرخه تغییر وزن می تواند بسیار مضر باشد. از ضررهای چرخه تغییر وزن، کم شدن تاثیر اقدامات انجام شده برای کاهش وزن در هر بار و تغییر نامناسب ساختار بدن می باشد چرا که در هر بار رژیم گرفتن مقداری از بافت های فاقد چربی از بین رفته و در دفعات بعدی بافت های چربی جای آن ها را می گیرد. در پژوهش های اخیر نشان داده شده است کسانی که به طور مداوم دستخوش تغییر وزن هستند، پیش از سایرین با خطر بیماری های قلبی رو برو خواهند شد.

برای کاهش وزن و حفظ وزن مناسب دو نکته اساسی را در نظر داشته باشید
1- برنامه غذایی و نه رژیم غذایی:سعی کنید یک برنامه غذایی مناسب داشته باشید نه به طور موقت از رژیم غذایی خاص پیروی کنید. اطمینان داشته باشید که به این ترتیب می توانید وزن خود را ثابت نگه دارید.
2- فعالیت جسمی: هرچند فعالیت جسمی و یا رژیم غذایی به تنهایی می تواند باعث کاهش وزن شوند، اما ترکیب هر دوی اینها می تواند تاثیر و تداوم بیشتری داشته باشد.

/ 0 نظر / 46 بازدید